Absolvent nemá praxi, uchazečka o zaměstnání ve věku 25-30 let je riziková, protože plánuje mateřskou, maminka s malými dětmi se nebude moci věnovat své práci naplno a uchazeči ve zralém věku těch zkušeností mají zase až moc. Klišé, které vládnou světem i obsahem strukturovaných životopisů. Tolik tomu věříme, že se snažíme přizpůsobit a některé informace v životopise raději mlžíme. Ale je to dobře?
Mlžení číslo jedna – Raději neuvedu svůj věk
Uchazeči ve zralém věku už dopředu počítají s tím, že budou znevýhodnění kvůli vyššímu číslu v občanském průkazu. Proto se často personalisté setkávají s tím, že ve strukturovaném životopise nenajdou datum narození. Přitom tyto identifakční údaje jsou tradiční součástí každého životopisu. A možná proto je do očí bijící, když někde chybí. Okamžitě si toho personalista všimne. A je mu jasné, že věk je to, co uchazeč tají. Navíc většina uchazečů, kteří záměrně mlží svůj věk v životopise, tento manévr nedovedou k dokonalosti. Níže totiž každý životopis obsahuje kolonku vzdělání a praxe. Dle uvedených let je snadno dopočitatelné, jak je uchazeč starý. Proto zamlčením situaci neřešíte, naopak, ještě více na ni upozorňujete.
Řešením je přestat vnímat svůj věk jako handicap. Jsou zaměstnavatelé, kteří naopak preferují zkušené zaměstnance. Zkušenosti, to je to, co vás činí pro zaměstnavatele atraktivní. Nehovořte tedy o svém věku, ale o svých zkušenostech! Udělejte z toho co vnímáte jako nedostatek, svoji přednost. Protože vaše zkušenosti bezesporu předností jsou.
Mlžení číslo dvě – Nemám žádnou praxi
Opakem jsou mladí absolventi škol, kteří ještě nedostali šanci získat bohaté pracovní zkušenosti. Proto někteří svou dosavadní praxi pojmenovávají tak, jak se domnívají, že udělá dobrý dojem. Často tak ve strukturovaném životopise sotva plnoletého uchazeče, personalisté nachází desítky pracovních managerských pozic. Tak se z prodejce občerstvení na stánku přes letní prázdniny, snadno stane Sales chicken manager a z plavčíka přes letní sezónu, je zase Manager krizových situací.
Atraktivní název pozice není klíčem k úspěchu. Každý personalista dnes již ví, že pozice managera neznamená vždy totéž a proto se především na pohovoru zajímá o konkrétní pracovní náplň. Pokud zjistí, že pozice není taková, za jakou se vydává, uvědomí si zároveň, že nevěříte ve vlastní schopnosti a předpoklady k výkonu pozice, na kterou se hlásíte. Nemůžete chtít přeci po zaměstnavateli, aby vám svěřil pozici, o které si sami nejste jisti, jestli ji zvládnete. Není nic španého přiznat, že jste podobnou práci ještě nedělali. Špatné je, nepokusit se o ni. I nejlepší manager musel mít někdy místo strukturovaného životopisu jen prázdný list a tuto pravdu zná každý personalista. Navíc jsou společnosti, které přímo hledají schopné, ale nezkušené zaměstnance, protože jim vyhovuje, že ještě nejsou zatíženi zkušenostmi a návyky z jiného zaměstnání. Místo mlžení ve strukturovaném životopise, raději v motivačním dopise zdůrazněte své odhodlání a schopnosti pro danou pozici.
Mlžení číslo tři – Raději zdůrazním, že mám hlídání
Mladé maminky zase bojují s předsudkem, že když mají malé děti, zaměstnavatel se je bude bát zaměstnat. Proto často už v motivační dopise uvádí, že mají zajištěné hlídání. Ale ptá se je někdo na to? Tato informace se standardně ve strukturovaném živtopise ani v motivačním dopise neuvádí a často dokonce nebývá ze strany zaměstnavatele ani zmíněna na pracovním pohovoru. Přesto mají ženy tendenci samy tuto informaci sdělit. Opět zbytečně personalistu upozorňujete na případný problém, který však do té doby ani nemusel existovat. Pokud by to zaměstnavatele zajímalo, zeptal by se vás sám. Takto si jen pomyslí:,,Proč o tom mluví jako o problému, vnímá to snad sama jako problém?“ Opět, pokud vy sama vnímáte možný nedostatek svého času, nemůžete chtít ani po zaměstnavateli, aby si myslel o vás opak. Personalista předpokládá, že lidé mají děti a taky předpokládá, že toto máte pořešeno, když se ucházíte o pracovní pozici. Proto je k tomu nutné taky tak přistupovat- jako k vyřízené věci. Pokud si ale nejste samy jisté, snažte si najít zaměstnavatele, který podporuje rodinnu politiku. Dnes již jsou společnosti, které nabízejí například školku pro své zaměstnance, stačí zapátrat na internetu.
Často tedy vidíme problém tam, kde není a mlžením ve strukturovaném životopise upozorníme personalistu na- tentokrát- náš skutečný nedostatek. Působíme totiž na zaměstnavatele, že máme problém říct potencionálně nepříjemné informace narovinu a raději se uchýlíme k obcházení tématu k tzv. mlžení. A tak ne náš věk, nedostatek zkušeností nebo naopak dostatek malých dětí, ale právě naše mlžení nám může při pohovoru zlomit vaz.