Na co si dát při hledání práce pozor – díl 3: První den v práci

Najít dobrého zaměstnavatele, je někdy stejné jako hledat jehlu v kupce sena. Poradíme vám, na co si dát pozor, a jak poznat neseriózní společnost ještě předtím než se z ní stane váš zaměstnavatel.

V prvním díle jsme si popsali, jak se nenachytat už při procházení inzerátů. V druhém díle jsme upozornili, na co se soustředit při pohovoru. V poslední části miniseriálu si probereme, jak by NEměl vypadat váš první den v práci.

Není vám podezřelé, že jste nastoupili do zaměstnání na managerskou pozici, nikdy předtím jste podobnou práci nevykonávali a vlastně ani nyní – v první den vašeho zaměstnání – přesně nevíte, co budete dělat? Nepřipomíná vám hejno vašich kolegů s americkým usměvem skupinku zfanatizovných členů nějaké sektářské společnosti? Ó ne, oni jsou přece tak milí a pozitivní!

Manager vás uvítá se stejným úsměvem jako na pohovoru, odvede vás do zasedácí místnosti, kde probíhá pravidelný ranní meeting. V zasedací místnosti sedí skupinka nesourodě vyhlížejících lidí s podivným umělým úsměvem na rtech. Pozorně si je prohlížíte, nevíte, co přesně vám na nich nesedí… Ale něco vám tu nehraje. Možná je to pomačkaný oblek z Tesca, možná je to malá vyplašená dívka, která působí, že ještě nedokončila středoškolské vzdělání a název Obchodní manager sotva dokáže vyslovit, je to přeci jen cizí slovo! A možná jste jen přehnaně podezíraví… Ranní meeting je velmi rychlý, všichni skandují povzbudivá hesla, všichni jsme tak skvělí, tak úžasní!

To není žádná šedivá porada, kdy ráno šéf rozdá úkoly a pak se každý odplouží do své kanceláře. Tohle je opravdová živá párty, rychle se necháte strhnout atmosférou a než se nadějete vystrčí vás na ulici – s vaším tutorem – osobou profesně starší, která vás má za úkol zaučit. Vaše první kroky vedou do kavárny – aaaa, takže takhle se vydělávají ty statisíce měsíčne, o kterých mluvili na pohovoru. Ráno na párty a dopoledne v kavárně, to je práce snů. V kavárně se dozvíte, že život je jen pro vyvolené, musíte být dravý a pak si můžete koupit co chcete. Zjistíte, že váš tutor zde pracuje jen o pár měsíců déle než vy, ale už má svou stálou síť kontaktů a brzy bude „za vodu“. Co přesně znamená být „za vodou“? To vám sice nevysvětlí, ale z jeho šibalských narážek chápete, že se chystá odstěhovat minimálně na Kajmany. Pak vyrazíte do terénu. Pořád netušíte, co budete dnes dělat, nevadí, musíte se dívat, brzy prý pochopíte vaší pracovní náplň – tak to je první pravda, kterou jste zde slyšeli, jenže nyní si ještě nemůžete uvědomit její rozsah. Váš tutor vás přivede ke svému vozu a vyjedete na první obchodní schůzku. Jste trochu zaraženi, na to, že váš kolega bude za chvilku „za vodou“ je vám podezřelé, že jezdí v 15let ojetém autu, ale dobrá, snad má k tomu nějaký důvod. Přijedete na místo určení, tady se koná vaše obchodní jednání – název hoden schůzce minimálně s ředitelem firmy. Ve skutečnosti váš kolega v drobném krámku živnostníkovi vítězoslavně sděluje, že přišel spočítat, jestli nemá nárok na slevu za energie. Samozřejmě přijde na to, že má a už mu vnucuje smlouvu k podpisu. Vůbec se přitom nezmíní, že se jedná o přechod k novému dodavateli, který je v konečné fázi pro chudáka živnostníka více než nevýhodný. Nestačíte se divit, takhle obejde ještě několik malých firem, vždy s jiným scénářem, tu nabízí váš kolega energie, tu zase přechod na nového operátora. Někde ho nevybíravími slovy vyhodí, jinde mu uvěří a podepíší nevýhodnou smlouvu. Tak se po celém dni uchození od dveří ke dveřím, dostáváte konečně zpět do společnosti. Váš kolega vás pochválí, povzbudivě poplácá po rameni, byl jste skvělý, jste skrytý talent! A to přestože jste za celý den netevřel ani pusu, jen jste poslouchal a nestačil se divit.

Tak už víte, co bude vaše pracovní náplň, lhát, vnucovat se, nechávat se urážet a vyhazovat, vybírat starší a více důvěřivé lidi, kterým vnutíte naprosto nevýhodnou smlouvu na cokoliv a tím je vlastně okradete. Ale pořád budete věřit, že ještě pár týdnů a budete „za vodou“. Přestože budete jezdit ve starém rozpadajícím se voze a bydlet v šedé garsonce. Všichni v této společnosti budou přeci už brzy „za vodou“, tak proč ne vy, jen vydržet!

My v takové situaci radíme, spolehněte se na vlastní nohy. Ty jediné vám teď pomužou. Útíkeeeejte! A to pokud možno co nejrychle od takových neseriózních nabídek.

Také čtěte:
Díl 1: Buďte ve střehu už při odpovědi na inzerát!
Díl 2: Buďte ve střehu při pohovoru!
Díl 3: První den v práci