Personální poradna

Ptejte se na otázky, které vás zajímají! Naše personální ředitelka vám odpoví na všechno o pracovních pohovorech, životopisech, motivačních dopisech a dalších tématech z oblasti lidských zdrojů. Nové dotazy zodpovídám zde v personální poradně na PersonálníŘeditelka.cz.

Otázky / Komentáře

 1. Králová píše:

  Dobrý den, poradíte mi, jak zaměstnavatele zaujmout svým životopisem?

  • Dobrý den paní Králová, v první řadě je třeba říct, že dobře napsaný životopis je vstupenkou na pohovor. Vždy využijte strukturovanou formu. Uvádějte jen pravdivé informace, personalista si na pohovoru snadno ověří fakta. Vyhýbejte se složité grafické úpravě. Nezapomeňte k životopisu také přiložit motivační dopis. Pokud chcete zcela jistě personalistu zaujmout, využijte naše služby a my vám rádi napíšeme strukturovaný životopis i motivační dopis. Hezký den. Irena Tůmová

 2. Simona píše:

  Zdravím, příští týden mě čeká pohovor na asistentku managera. O práci mám velký zájem. Poradíte mi, jak se na tento pohovor vhodně obléci? Díky

  • Dobrý den Simono, asistentské pozice vždy vyžadují reprezentativní oblečení. Pokud neznáte firemní kulturu, doporučuji vsadit na zlatou střední cestu. Elegantní úzká černá sukně, s délkou nad koleny, k tomu jednoduchá elegantní košile. Nepodceňujte výběr bot, doporučuji lodičky ve stejné barvě jako kabelka, na nižším podpatku. Dejte také pozor na přemíru ozdob. Výrazné šperky, náušnice, řetízky nechte raději doma. Líčení taktéž doporučuji jednoduché, omezit se pouze na řasenku, tvářenku, případně bezbarvý lesk na rty. Nezapomeňte také na úpravu svých rukou. Pokud použijete parfém, doporučuji malé množství nevtíravé lehké a svěží vůně. Přeji Vám hodně úspěchů na pohovoru! Irena Tůmová

 3. Marie Š píše:

  Dobrý den, mám obavu uvést svůj věk do životopisu. Je mi přes 50 let a bojím se, že mě zaměstnavatel proto na pohovor ani nepozve. Děkuji za radu, Marie Š.

  • Dobrý den paní Marie, chápu Vaše obavy. Pracovní trh skutečně občas znevýhodňuje zkušené uchazeče ve zralém věku. Stejný problém však často mívají také absolventi nebo maminky.
   Nedoporučuji Váš věk zatajovat. Životopis bez uvedeného data narození je podezřelí a personalista se i tak při pohovoru dozví pravdu. A pokud by mu váš věk vadil, stejně by tento pohovor byl s největší pravděpodobností pro vás bohužel neúspěšný. To, co vnímáte jako nevýhodu, však mohou někteří zaměstnavatele vnímat naopak jako výhodu. Jde jen o to, jak jim to sdělíte. Váš věk znamená vaše zkušenosti. Proto se za něj neomlouvejte, ani jej netajte. Musíte se ho pouze naučit prezentovat tak, aby byl vaší výhodou. Prostor pro to máte v motivačním dopise a následně přímo na pohovoru. Pokud máte zájem, rádi vám sestavíme motivační dopis tak, jak je potřeba vás zaměstnavateli prezentovat- jako zkušeného zaměstnance. Zároveň vás také připravíme na průběh pohovoru. Kontaktujte nás a my vám rádi se vším pomůžeme!
   Irena Tůmová

 4. Petra píše:

  Dobrý den, paní Ševelová,
  rozeslala jsem v poslední době asi 50 životopisů, a to jen tam, kde jsem přesně splňovala jejich požadavky. Z toho mě jen 3 pozvali na pohovor, 5 mi napsalo, že vybrali někoho, kdo lépe splňuje požadavky a zbylých 40 se neozvalo vůbec! Mám praxi, umím jazyky, děti nemám, životopis mám zpracovaný profesionálem! Velmi mi vadí, že rozesílám své osobní údaje a vůbec nevím, jak je s nimi nakládáno! Mám právo dožadovat se od personalisty odpovědi?
  Děkuji.

  • Dobrý den, paní Petro,

   bohužel ze zákona nemáte právo požadovat po personalistovi odpověď. Máte však morální právo vědět, proč jste nebyla vybrána. Záleží na serióznosti jednotlivého zaměstnavatele, zdali Vám odpověď poskytne, ze zákona není povinnen. V sázku však dává dobrou pověst společnosti jako zaměstnavatele a proto by se měl chovat zodpovědně a informaci Vám poskytnout ve vlastním zájmu. Ze zkušenosti vím, že velké společnosti neodpovídají individuálně každému uchazeči. To však lze při počtu kandidátu pochopit, nicméně VŽDY by měla uchazeči přijít alespoň automatická odpověď s možností odvolat se a získat bližsí informace ohledně svého vyřazení z výběrového řízení.

   Záraží mě však Váš počet neúpěšných pokusů uspět ve výběrovém řízení. Podle toho, co píšete, jste velmi kvalifikovaná a pokud máte určitě i dobře sepsaný životopis, nevidím problém v tom, abyste neuspěla, zvláště při tolika pokusech, co uvádíte. Je však možné, že se hlásíte na pozice, na které sice splňujte požadavky, ale nejste nejvhodnějším kandidátem. Možná by stálo za to zamyslet se, zdali byste se němela ubírat jinou cestou. Pokud byste chtěla pomoci, rádi Vám zjistíme, pro jakou pozici jste nejvhodnější kandidát. Více o této možnosti naleznete zde.

   K problematice osobních údajů – každý zaměstnavatel má povinnost nakládat s osobními údaji uchazečů o zaměstnání v souladu se zákonem 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Údaje, které od Vás získá, může použít pouze pro interní účely. Zaměstnavatel nese odpovědnost za manipulaci a případné zneužití Vašich osobních údajů. To se týká většinou případů jako je: poskytnutí telefonního čísla, adresy, místa bydliště apod. někomu jinému – nejčastěji reklamním subjektům.
   Pokud byste zjistila, že s Vašimi daji bylo zacházeno v rozporu se zákonem o 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pak doporučuji obrátit se s touto skutečností na Úřad na ochranu osobních údajů.

   Přeji Vám hodně úspěchů!
   Irena

 5. Aneta píše:

  Vážená paní ředitelko,
  pracuji ve státní sféře a chodím prvním rokem na UJAK, vzdělávání dospělých. Chtěla bych, aby mě již platili ve vyšší třídě – mám na to právo či nikoliv?
  Děkuji za případnou informaci.

  • Krásný den,

   bohužel, dokud tuto školu úspěšně neukončíte, nemáte na to automatické právo. Nicméně, po dohodě se zaměstnavatelem, Vás ten může zařadit do vyšší třídy již nyní -podmíněně, s podmínkou ukončení vzdělání. Je to však pouze na jeho vůli, Vám vznikne automatické právo teprve po ukončení studia.

   Hezký den, Irena Tůmová, personální ředitelka

 6. Veronika píše:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak napsat životopis?Po základní škole jsem šla na střední kde jsem otěhotněla a školu v druhém ročníku ukončila.Syn se narodil když mi bylo 18let na mateřsé jsem byla do 22let, pak rok pauza a od 23let jsem měla opět mateřskou ta mi skončila ted v červnu.Nějaké pracovní zkušenosti mám,ale nemám na ně papír.Vím, že jsem beznadějný případ,ale praďte mi prosím. Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Veroniko,

   nemyslím si, že jste ,,beznadějný případ“, jak uvádíte. Dokázala jste na hraně plnoletosti převzít odpovědnost za nenarozené dítě, to svědčí o vaší zodpovědnosti a schopnosti neplánované situace řešit a ne před nimi utíkat. Dokážu si představit, že jste také musela bojovat s nedostatkem financí a přesto jste se dokázala postarat o své dítě, to svědčí o tom, že jste se musela naučit ekonomicky a úsporně rozhodovat. Jen tyto vyjmenované schopnosti patří mezi ty, které ocení každý zaměstnavatel.

   Neprezentujte se tedy jako osoba, která je ,,beznadějná“, ale osoba, která převzala odpovědnost za svoje chování, díky tomu se hodně naučila a může být tedy plnohodnotným členem pracovního týmu. Samozřejmě vzhledem k nedokončenému vzdělání a absenci zkušeností z praxe musíte počítat, že začnete od méně náročných pozic, ale to neznamená, že se nevypracujete. Rozhodně bych Vám doporučila dokončit si dálkově střední školu.

   Váš úspěch bude záviset na doplnění vzdělání a způsobu Vaší prezentace na pohovoru a samozrejmě životopisu, který je pozvánkou na pohovor. Uznávám, že v tomto případě bude sestavení CV složitější než u většiny uchazečů, ale při jeho správném sepsání můžete naopak životní situace, které vy hodnotíte jako znevýhodňující, prezentovat jako Vaše klady. Pokud chcete pomoci se sepsáním takového životopisu, objednejte si naši službu a společně Vám pomůžeme napsat kvalitní životopis a především motivační dopis, který zaměstnavatele zaujme. http://www.topzivotopis.cz/objednavka/

   Hezký den, Irena Tůmová, personální ředitelka

 7. Jitka píše:

  Dobrý den,

  po dokončení střední školy jsem rok pracovala a pak jsem začala chodit na vysokou školu. Bohužel po 3. semestru musím odejít protože jsem neudělala zkoušky.
  Když ted píšu životopis jak tam vysokou školu zakomponovat? Protože když tam budu mít 1,5 roku přestávku asi to nikoho neosloví, každý si řekně že jsem se 1,5 roku válela doma..a nebude mě chtít zaměstnat.
  Děkuji za radu a hezký den.

  • Hezký den Jitko,

   udělejte z této nevýhody svou výhodu. Školu určitě do životopisu uveďte. Neuznávám názor, že čas strávený na škole je ztracený, pokud není studium dokončeno. Za tu dobu jste se tam něco určitě naučila, tak to zdůrazněte. Pokud se Vás zeptají, proč jste nedokončila studium, doporučuji odpověď: Velmi si vážím akademického prostředí, nicméně jsem spíše prakticky zaměřená. Toto byla jedna z věcí, které jsem díky studium pochopila, proto jsem chtěla upřednostnit raději praxi. Bohužel to nebylo v souladu s požadavky denního studia.

   Hodně štěstí.
   Vaše Personální ředitelka

 8. Natália píše:

  Dobrý den,

  koncem nynějšího měsíce bych měla mít pohovor na nejmenovanou střední školu a máme si tam přinést svůj životopis a ja bych potřebovala poradit, jak ho mám napsat. Pokoušela jsem se něco najít někde na netu, ale jsou tam životopisy pouze, když si někdo hledá práci, ale to co potřebuju já, jsem nikde nenašla. Prosím poraďte, moc to spěchá. Předem Děkuju

  • Dobry den paní Natálie,

   děkujeme za Vaši důvěru. Velmi rádi Vám s životopisem pomůžeme, je to však velmi individuální záležitost, proto se nelze omezit pouze na obecné rady. Pokud máte zájem, prosím zašlete nám objednávku.

   Hezký den
   Irena Tůmová
   Vaše personální ředitelka

 9. Mirka píše:

  Dobrý večer, dnes jsem zjistila, že jsem těhotná, práci mám na dobu neurčitou. Chtěla jsem se optat, jak je to s nevybranou dovolenou. Musím nastoupit na tzv. rizikové těhotenství a nevím jestli mi dovolenou časem proplatí a nebo si jí mám vybrat, než nastoupim na nemocenskou.

  Počítají se víkendy do dovolené ? Nebo jen všední dny, i když v práci o víkendech pracuji ?

  Je možné na neschopence v těhotenství – s neomezenými vycházkami – odjet mimo domov – např. týden? Nebo je lepší zůstat doma, nevím jestli v takových případech chodí kontroly.

  Děkuji za odpověď. Mirka

  • Dobrý den paní Mirko,

   pokud odejdete na mateřskou dovolenou dříve než je obvyklé, z důvodu rizikového těhotenství, nemá to na dovolenou žádný vliv. Jelikož nekončíte pracovní poměr, tak se Vám dny dovolené nekrátí, tzn. máte nárok na plný počet dnů, které Vám ještě do konce roku zbývá. Informaci o zůstatku dovolené naleznete na své výplatní pásce. Zůstatek dovolené si můžete vybrat do počátku MD nebo máte možnost si jej nechat proplatit.V případě proplacení je nutné, abyste vy sama napsala těsně před ukončením MD žádost svému zaměstnavateli, ve které sdělujete termín ukončení mateřské dovolené a žádáte o proplacení zůstatku dovolené. Je nutné nezapomenout a žádost poslat ještě před ukončením MD. Zaměstnavatel Vás nemá povinnost na toto upozornit. V opačném případě,Vám zaměstnavatel proplatí dovolenou AŽ po ukončení rodičovské dovolené. To pak udělá sice automaticky ze zákona, bez Vaší žádosti, nicméně výše náhrady za dovolenou bude podstatně nižší, bude vypočítána z MD, kdežto v případě, že si požadate před ukončením MD a nástupem RD sama, budou se Vám výše náhrady za dovolenou počítat ještě z výdělku v zaměstnání, který je samozřejmě vyšší.

   Jinak Vám gratuluji k miminku a přeji hodně úspěchů.

   Irena Tůmová
   Vaše Personální ředitelka

 10. Petr píše:

  Dobrý den paní Ševelová!

  Můj životopis a motivační dopis mám již sepsán. Motivačním dopisem nereaguji na konkrétní nabídku pracovního místa, přesto jsem rozhodnutý zkusit štěstí touto cestou. Nevím si však úplně rady s úvodem, který by konkrétně osloveného příjemce do následujích řádků mého motivačního dopisu uvedl. Poradíte větičku, dvě, prosím? Je mi padesát let a ucházím se o místo barmana nebo číšníka. Toto povolání vykonávám celý svůj život. Za případnou pomoc velice děkuji.

  S pozdravem

  Petr

  • Dobrý den pane Petře,

   rozhodně Vám nedoporučuji použít univerzální motivační dopis. Motivační dopis by měl být pokaždé jiný, dle toho, kam se hlásíte. Nemusí být nutně nový pro každého zaměstnavatele, ale rozhodně musí být individuální pro každou pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Co pozice, to nový motivační dopis.
   V úvodu doporučuji uvést například: Rád bych u Vás využil své zkušenosti z oblasti….

   Hodně štěstí
   Irena Tůmová
   Vaše Personální ředitelka

 11. Dana píše:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, všude uvádějí přiložte motivační dopis, dává se tedy společně s životopisem do příloh? nebo ho lze uvést jako součástí e-mailu. Nevím co do e-mailu pak napsat když vše přiložím. Děkuji a přeji příjemný den. Dana

  • Dobrý den paní Dano,

   doporučuji uvést motivační dopis do těla emailu, nikoliv do přílohy. Pokud budete mít kvalitně napsaný motivační dopis, personalista si ho hned všimne a s větším zaujetím pak otevře i Váš životopis.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová
   Vaše personální ředitelka

 12. Dana píše:

  Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat, když mám uvést motivační dopis do těla emailu, uvádí se na konec i kontaktní údaje (tel. email, adresa)? mockrát děkuji! Dana

 13. Jana píše:

  Dobrý den,
  chtěla bych prosím poradit, zda do CV uvádět mateřskou dovolenou. Ta mi skončila v půlce května a zaměstnaná jsme ještě byla do konce června. Pak bych ještě prosím potřebovala poradit zda uvést do CV děti.
  Děkuji.
  S pozdravem
  Jana

  • Vážená paní Jano,

   děkujeme za váš dotaz. Po dobu Vaší mateřské dovolené jste stále zaměstnanec. Proto můžete uvést celkové období Vašeho zaměstnání včetně mateřské dovolené. Dokonce nemusíte ani uvádět, že se jednalo o mateřskou dovolenou, pokud byste se bála diskrimimace. Minimálně na pohovoru však doporučuji tuto informaci zmínit, pro případ, že by nový zaměstnavatel žádal po současném zaměstnavateli reference.
   Děti v životopise uvádět nemusíte, ani to nedoporučuji.

   Hezký den
   Irena Tůmová
   Vaše personální ředitelka

 14. Markéta píše:

  Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli se píše do životopisu i mateřśká dovolená. Děkuji za odpověď

  • Vážená paní Markéto,

   děkujeme za Váš dotaz. Po dobu mateřské dovolené jste stále zaměstnanec společnosti. Proto doporučuji uvést celkové období, včetně mateřské dovolené.Dokonce nemusíte ani uvádět, že se jednalo o mateřskou dovolenou, pokud byste se obávala diskriminace. Samozřejmě zároveň doporučuji toto alespoň zmínit při pohovoru, v případě, že by se nový zaměstnavatel pokoušel o Vás získat reference. Určitě je lepší, když to uvedete osobně na pravou míru vy.

   Hezký den
   Irena Tůmová
   Vaše Personální ředitelka

 15. Jana Lišková píše:

  Dobrý den,

  chci se ucházet o zaměstnání v nové společnosti, která působí po celé ČR a nyní bude otvírat další pobočku i v našem kraji. Vzhledem k tomu, že firma ještě nevypsala výběrové řízení, ale už nám na personálním odd. sdělili, že můžeme posílat žádosti a životopisy, jsem se rozhodla Vám napsat a poprosit o radu. V této firmě je víc pozic, které jsou pro mě zajímavé, ale nevím žádné „konkrétní“. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem mám žádat o místo, když bych chtěla pracovat na pozici např. účetní či asistentky ekonomického odd. Mohlo by v žádosti být uvedeno, že na základě otevření jejich nové pobočky bych měla zájem o pozici ekonomického či obcodního směru? Dále mi sdělili, že když tam budu mít životopis dříve, tak nás budou kontaktovat jako první.

  Děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den.

  Bc. Jana Lišková

  • Dobrý den, paní Lišková,

   děkujeme za Váš dotaz.Pokud neposíláte životopis na konkrétní pozici, uveďte názvy oddělení nebo obory, kde byste se chtěla ve společnosti uplatnit. Např. Měla bych zájem o možnost spoluráce v obchodním oddělení. Pak popište své silné stránky, která byste právě na tomto oddělení mohla uplatnit. V závěru doporučuji dodat, že se nebráníte ani práci v jiném oddělení, a ponecháte na zkušenosti personalisty, pokud by Vaše yužití viděl na jiném oddělení než které jste vy uvedla. Musí být jasné, že jste otevřena všem nabídkám, protože říct ne, můžete přeci kdykoliv.
   Hezký den
   Irena Tůmová
   Vaše personální ředitelka

 16. Tomáš Adámek píše:

  Dobrý den,
  chci se zeptat co dělat když jsem zaměstnavateli poslal životopis a on mě odmítl, anebo jsem byl u něho na pohovoru a odmítl mě. Mám mu posílat další dopisy ale na jiné pozice?

  • Dobrý den, pane Adámku,

   to je velmi individuální. Mohou nastat dvě základní situace.
   1) Pokud by se jednalo o naprosto odlišnou pozici, nedoporučila bych Vám znovu se do společnosti přihlásit. Na personalistu by to mohlo působit, že v podstatě nevíte, co chcete dělat a jen zkoušíte najít práci. Při hledání zaměstnání doporučuji se vždy profilovat jedním směrem. Nemusí se jednat o stejné pozice, ale alespoň o obor. Např. osoba, která pracovala na pozici HR managera, může hledat opět pozici HR managera nebo jakoukoliv jinou v oblasti personalistiky (např. nábory, vzdělávání atd.) Ale neměla by se například hlásit do stejné společnosti na pozici marketing managera, pokud nemá zkušenosti i v tomto oboru.
   2) Pokud se jedná o obdobnou pozici, můžete zaslat CV. Ale přilíš bych na úspěch nespoléhala. Pokud se pozice hledají ve stejném čase, byla by Vám nabídnuta jako alternativa. To samozřejmě neplatí, pokud od Vašeho posledního pohovoru uplynul již delší čas. Mohlo dojít ke změně situace, personálnímu obsazení, požadavků atd.

   Hodně štěstí při hledání nového zaměstnání přeje
   Irena Tůmová
   Vaše Personální ředitelka

 17. Tomáš Adámek píše:

  Mám ještě jeden problém, u velkých firem jsou na různé pozice jiní personalisti, je vhodnější poslat jeden email s tím že mám zájem o obě případně 3 nabízené pozice nebo je bhodnější zaslat na každou pozici zvlášť?
  děkuji

  • Dobrý den, pane Adámku,

   pokud se u jednotlivých inzerátů vyskytují různé emailové adresy, pošlete vždy CV na konkrétní uvedený email ke konkrétní pozici. Pokud by pozice obsahovaly pouze jednu emailovou adresu, soustřeďte se na motivační dopis. Zdůrazněte pozici, která Vás nejvíc zajímá, ale uveďte také další, o které máte zájem. Dbejte na to, aby pozice byly ze stejného oboru. Jak jsem Vám již psala, opravdu působí nedůvěryhodně, když uchazeč odpovídá současně na pozici například do marketingového oddělení a zároveň do finančního oddělení.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 18. Markéta D. píše:

  Dobrý den,
  nedávno jsem neúspěšně absolvovala poslední zkoušku na VŠ (studovala jsem obor Obchod s nábytkem a bohužel jsem nesplnila podmínky pro splnění zkoušky z předmětu Chemie obecná).
  Chtěla jsem se zeptat, jak mám tuto skutečnost zapsat do životopisu. Ucházím se o zaměstnání v nábytkářství a myslím si, že získané znalosti z Vysoké školy by mohly být výhodou.

  Předem děkuji za Vaši odpověď.
  S přáním hezkého dne, Markéta Dražilová

  • Dobrý den, paní Dražilová,

   pokud tomu správně rozumím, zajímá Vás, jak se u pohovoru vypořádat s nedokončeným vysokoškolským vzděláním. Pokud jste studovala vysokou školu, určitě bych tuto skutečnost na pohovoru uvedla jako Vaši výhodu a zároveň zdůraznila ty konkrétní předměty, které byste mohla na inzerované pozici využít. Důvody ukončení vysoké školy bych neuváděla. Rozhodně bych se nepouštěla do detailů ve smyslu- neudělala jsem jednu jedinou zkoušku. Ono to stejně na výsledku nic nemění. Pokud se Vás přeci jen zeptají, odpověděla bych, že si velmi vážíte vědomostí, které jste díky vysokoškolskému studiu získala, nicméně, Vaše představa je více prakticky zaměřená a proto jste se rozhodla dát nakonec přednost praxi před teoriií.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 19. Petra Novotná píše:

  Vážená paní ředitelko,
  Předně děkuji za velmi kvalitně zpracované stránky, poskytly mi mnoho cenných rad pro hledání zaměstnání.
  Nyní se chystám ke svým prvním pohovorům a ráda bych se zeptala:
  Přestože jsem velmi komunikativní typ, zároveň jsem alespoň zpočátku velice nervózní, jsem schopná dělat zmatky a tak. Bojím se, že to může negativně ovlivnit personalistu se mnou pohovor konajícího (zvláště, když se hlásím na pozice, kde je komunikace důležitá), jak se na to díváte Vy? Máte zkušenosti s podobnými typy, které zpočátku působí „na zhroucení“, přesto když získají pevnou půdu pod nohama, dovedou se předvést i v dobrém světle? Mám to personalistovi přiznat v úvodu sezení na rovinu? Říkám si, že přirozenost a upřímnost v takovou chvíli je to pravé (ale snáz se to říká, než provede…).

  Druhá věc je, jestli je vhodné se ptát na možnost úpravy pracovní doby. Opět mám strach, že by to mohlo působit v můj neprospěch (personalista si řekne, že firma pro mne není to hlavní, přestože jistě chápe, že každý má osobní život a v něm určité povinnosti). Jednou týdně v jeden konkrétní den potřebuji skončit do čtvrté hodiny, samozřejmě zatím nevím, jaká pracovní doba na které z pozic bude, takže možná tuto otázku vůbec nebudu muset řešit. Ale kdyby ano, bylo by z mé strany čestné s tím zaměstnavatele seznámit předem.

  Třetí věc, ze zdravotních důvodů jsem neukončila vysokoškolské vzdělání, rok jsem se léčila, dva roky následně cestovala. Tu skutečnost o zdravotních důvodech mám „mlžit“, kdyby se zaměstnavatel ptal proč jsem školu neukončila? (Nyní již jsem zdravotně zcela v pořádku a dobu strávenou cestováním považuji za svou výhodu, přestože je můj životopis prázdný, přineslo mnoho cenných zkušeností, které mohu uplatnit i v zaměstnání). A ptají se zaměstnavatelé na to, nebo je jim to zcela jedno?

  Ještě jednou děkuji za práci, kterou jste na těchto stránkách odvedla a přeji hezký den.
  S pozdravem Petra Novotná

  • Vážená paní Novotná,

   velice děkuji za Vaši pozitivní zpětnou vazbu. Vždy nás potěší, pokud naše práce někomu pomůže. Vaše dotazy si dovolím zodpovědět postupně:

   1) Pokud Vaše nervozita ovlivňuje Vaše vyjadřování, může opravdu dojít k negativnímu zkreslení názoru personalisty. Na svoji negativní stránku bych však sama o sobě neupozorňovala, spíše bych se ji snažila překonat. Snažte se uvolnit a představit si, že místo s personalistou hovoříte s někým blízkým. Pokud by došlo k situaci, kdy i tak uděláte viditelné komunikační chyby v důsledku nervozity, pak je na místě personalistovi říct, že pohovor a toto pracovní místo pro vás opravdu hodně znamená, proto se omlouváte za případné nedokonalosti ve vašem projevu. Rozhodně to neomlouvejte způsobem- jsem poprvé na pohovoru a mám trému. Spíše se snažte svoji trému vysvětlit tím, jak moc Vám záleží právě na této konkrétní nabídce.V první řade však platí pokusit se trému vždy překonat.

   2) Na úpravy pracovní doby v 1 kole pohovoru se určitě neptejte. Budete pro personalistu znamenat komplikaci už v počátku. Nejdřív ho namotivujte, aby Vás chtěl a stálo mu za to přemýšlet o případných úpravach. Pokud už na pohovor vstupujete s tím, potřebuji ale něco změnit, jste pro personalistu komplikace. Požádejte personalistu o to, až Vám učiní nabídku.

   3) Zdravotní důvody, zvláště pokud již netrvají a neváží se k poptávané pozici, rozhodně nezmiňujte. V případě předčasného ukončení VŠ (ať už z jakéholiv důvodu), doporučuji vždy stejné vysvětlení: „Velice si vážím akademického prostředí, nicméně časová náročnost tohoto konkrétního studia byla vysoká, proto jsem raději dala přednost praxi“ Vy můžete ještě doplnit, že se Vám naskytla úžasná možnost získat praxi v zahraničí a proto jsem toto upřednostila před teorií, přestože si akademických titulů velmi vážíte a nevylučujete, že v budoucnosti školu dokončíte, v takovém případě však jedině dálkovým studiem, které by vám nebránilo v pracovních zkušenostech, abyste předešla situaci, která u vás při studiu již nastala.

   Hodně štěstí
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 20. Jana V. píše:

  Dobrý večer paní Ševelová,
  před pár dny jsem narazila na Vaše stránky a až nyní jsem je konečně pořádně prostudovala. Vaše stránky obsahují mnoho cenných rad a jelikož jsem již několika pohovory prošla, sama jsem si zpětně uvědomila, kde jsem udělala chybu.

  Pocházím z MS kraje a jak jsem již psala, prošla jsem mnoho pohovorů. Nezaměstnanost v našem kraji je bohužel velká a proto se zde práce hledá obtížněji, než v jiných krajích. Když jsem po střední škole začínala hledat práci, krom pár zkušeností z brigád, jsem neměla žádnou praxi a upřímně ani moc představu, co přesně bych chtěla dělat. Prioritou pro mě bylo práci najít a proto jsem odpovídala „téměř“ všude (call centra, pozice asistentky, pozice obchodních zástupců atd.). Snad nejhorší otázkou na pohovoru bylo: Proč chcete pracovat právě u nás / v naší společnosti?

  Jak byste na to zareagovala? Většina ostatních uchazečů odpoví stylem: Vaše společnost je mezinárodní, nabízí kariérní růst, apod. Ale dle mého názoru je to nesmyl. Společnost sice taková může být, ale ve skutečnosti to má většina tak, že hledají jakoukoliv práci (skutečně u nás si moc lidé vybírat nemůžou) a když už je někdo pozve na pohovor, je to úspěch. Je tedy lepší přidat se k ostatním a vychválit společnost či naopak říct pravdu, že práci nutně hledám a tak jsem se zkusila přihlásit zrovna k nim?

  Děkuji za Vaši odpověď.

  S přáním hezkého zbytku dne

  Jana V.

  • Vážená paní Jano,

   děkujeme za Váš příspěvek. Opravdu nás těší, že jste na našich stránkách nalezla cenné rady. Z lidského hlediska Vás samozřejmě chápu, nicméně z profesionálního hlediska Vám v žádném případě nedoporučuji prezentovat se formou, že prostě hledáte práci za každou cenu. Chápu, že Vás k tomuto vyjádření nevede nezájem, ale regionalní stav pracovního trhu ve vašem kraji. Nicméně, tato odpověď Vás na pohovoru s naprostou jistotou znevýhodní.
   Navrhuji v případě neshody mé oblíbené řešení, kompromis. Proto doporučuji odpovědět: „Situace na pracovním trhu v MS kraji je komplikovaná. Pokud se tady objeví inzerce volného pracovního místa v prosperující a úspěšné společnosti jako je ta Vaše, považuji to za velkou výzvu a příležitost zúčastnit se výběrového řízení a práci v takové společnosti získat.“

   Hodně úspěchů přeje

   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 21. Mirka píše:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. Chtěla jsem se zeptat jestli když pobírám PPM cca 5 tis mes, jestli je možné si někde zažádat o doplácení do výše mateřské. Mám 4 letého syna a pamatuji si, že když jsem u něj pobírala PPM, že mi byl rozdíl doplácen do částky 7600,- ale už nevím jestli jsem musela žádat já sama, nebo to sama sociálka doplácí a jestli to vůbec nadále tak funguje. Moc děkuji za odpověď .

  • Dobrý den, paní Mirko,

   ano, máte nárok pobírat PPM ve výši RD. Pokud této částky nedosahujete, můžete si požádat o její dorovnání. Tato žádost se podává na úřadu práce. Budou Vám tak chodit dvě platby- jedná se sociálky- (PPM), druhá z úřadu práce (dorovnání do RD).

   Hezký den
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 22. Joe píše:

  Dobrý den, mám takový problém. Vystudoval jsem vysokou školu s vynikajícími výsledky, mám zkušenost ze zahraničí, domluvím se anglicky a dokážu anglicky i psát, mám základy francouzštiny, a přesto se mi nedaří se dostat ani na pozici recepční. Zpravidla říkají personalisté, že našli kandidáta s vhodnějším profilem, nepozvou mě ani na pohovor a v mnoha případech mi ani neodpoví. Jediná pozice, kam mě vzali byl realitní makléř, ale pochopil jsem, že tam berou naprosto každého, kdo o to jen trochu projeví zájem. Nabídka tohoto zaměstnavatele nebyla pro zaměstnance vůbec výhodná. Můžete mi prosím poradit, co bych mohl změnit? Tento stav trvá více jak dva roky, posílám životopisy a nic. Několikrát jsem měnil i formu životopisu, strukturované CV Europass, dále CV s grafikou a nic nezabírá. Motivační dopisy rovněž personalistům k CV přikládám. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   Váš případ je velmi zajímavý, ale bohužel bez podrobnějších informací ho nelze jednoznačně s jistotou analyzovat. Bohužel jsem neviděla Váš motivační dopis ani životopis. A především neměla jsem možnost od Vás získat podrobné informace o průběhu pohovorů. Je pravděpodobné, že se na pohovoru dopouštíte obdobných opakovaných chyb. Váš případ je velmi spefický na obecné posouzení.

   Přesto z obecného hlediska může být hned několik příčin. Velmi záleží na tom, kde si práci hledáte. V některých lokalitách ČR je i pro kvalifikované uchazeče problém najít si uplatnění. Důležité také je, na jakou pozici se hlásíte. Pokud se jedná o obdobné pozice, je možné, že pro tento obor nejste vhodným uchazečem. Pak by bylo nutné zajímat se i o jiné pracovní příležitosti. Pokud se hlásíte na pozice, která nevyžadají vysokoškolské vzdělání, je možné, že personalista dá logicky přednost možná méně kvalifikovanému, ale pro personalistu vhodnějšímu uchazeči, protože může mít dojem, že pro Vás by tato pozice byla pouze přechodnou záležitostí. Je to logické a správné uvažovaní personalisty. Každá pozice vyžaduje určitou kvalifikaci, je nutné ji mít, není nutné ji přesahovat. Personalista dá přednost vidině trvalé spolupráce s dostatečně kvalifikovaným pracovníkem než riziku, že překvalifikovaný zaměstnanec si najde brzy jiné uplatnění s vyššími požadavky. Obavy personalistů jsou v tomto případě pochopitelné, je v jeho zájmu pozici obsadit dlouhodobě.

   Důležité také je, zda:li se sekáváte s neúspěchem už při zaslání CV a motivačního dopisu. Uvádíte, že jste vyzkoušel několik forem CV, to není záruka kvality ani úspěchu.. Důležitý je obsah, formálně stačí pouze úprava. To stejné platí i o motivačnímu dopisu. Pokud jste na pohovory často zván s negativním výsledkem, pak děláte jistě opakovanou chybu právě při rozhovoru s personalistou. Ale bohužel bez rozhovoru s Vámi a podrobnějších informací, nemohu jednoznačně identifikovat přičinu ani tím pádem navrhnout opatření. Pokud máte zájem o využití našich služeb a individuálních konzultaci, neváhejte nás kontaktovat.

   Hodně úspěchů přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 23. Martin píše:

  Dobrý den,

  mám na Vás dotaz. Vystudoval jsem střední ekonomickou školu, poté jsem studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze, bohužel jsem byl nucen studium z rodinných důvodů po třech semestrech ukončit. Mám na svůj věk poměrně rozsáhlé praktické znalosti, pracoval jsem rok v Kanadě jako PR asistent, poté v Republica de Panamá ve střední Americe jako sales office asistent, mám také pracovní zkušenosti z USA, vše prokazatelné referencemi a kontakty. Přesto se mi nedaří najít práci, která by odpovídala mému zaměření, zkušenostem, přijde mi, že personalisté můj životopis nedocení a já tudíž ztrácím na trhu práce možnost se dobře uplatnit. Mluvím anglicky na úrovni rodilých mluvčích a mnohdy ani ti nepoznají, že jsem vlastně z České Republiky. I když je velká spousta pozic, na které bych se podle požadavků hodil, nebyl jsem zatím úspěšný. Poměrně mě to deprivuje, jelikož vím, že jsem schopný. Můžete mi poradit, jak se na trhu práce více uplatnit, jak napsat životopis tak, aby odpovídal tomu, co jsem již v práci nabyl? Mám pocit, jakoby personalisté mému životopisu nevěřili. Je mi 23 let.

  S pozdravem,

  Martin Novotný

  • Dobrý den, pane Martine,

   pokud nehledáte práci v lokalitách s vysokou nezaměstnaností, pak je bohužel určitě chyba na Vaší straně. Podle Vaší níže popsané praxe byste neměl mít dlouhodobější problém najít zaměstnání. Pokud jej přesto máte, s největší pravděpodobností se musíte při hledání zaměstnání dopouštět stejné chyby. Bez osobní konzultace s Vámi lze jen těžko s jistotou tuto chybu definovat. Obecně se může jednat o nasledující chyby
   – Nevhodně vybraná pozice.
   – Nevhodná prezentace vlastní osoby na pohovoru, přehnané mzdové požadavky.
   – Nesprávně sepsaný CV a motivační dopis.
   Pokud byste chtěl tu chybu odhalit a napravit, neváhejte nás kontaktovat, rádi za Vás připravíme Váš CV nebo motivační dopis, stejně můžeme pomoci s výběrem vhodné volné pracovní pozice a v neposlední řadě s přípravou na pohovor.

   Hodně štěstí
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 24. Kristy píše:

  Dobrý den, mám takový dotaz. Po gymnáziu jsem šla studovat VŠ strojní. Zároveň jsem začala vypomáhat ve firmičce mého otce, jež má zaměření služby (prodej a montáže AV techniky, školení, projekty atd.) Ve třetím ročníku nastaly problémy se dvěma předměty a tak jsem si studium protáhla o 2 roky, současně jsem stále pracovala pro otce. Akademickou krizi jsem překonala a nyní tuto školu ve 27 letech končím, poslední dva roky mám prospěch. stipendium.Chtěla bych zkusit práci v oboru jež jsem vystudovala, prostě se chci osamostatnit a zkusit na co mám i jinde. Zkušenosti z oboru strojní mám v rámci několika projektů, na kterých jsem pracovala při škole ve firmách ve výrobě a ze školního projektu kde sem vedla tým 8 lidí a za nějž jsme dostali 1 místo a cenu Autodesku. Pro výrobní firmy jsem asi kvalifikací absolvent s pár zkušenostmi z výroby. Sama se jako úplný začátečník ve všem však necítím, vzhledem k praxi ve firmě mého otce. Bohužel jsem nikdy u něj nedělala na oficiální pracovní poměr. A vlastně nevím, jak o této praxi mluvit při pohovorech, když na ni nemám papír, nebo tedy zápočtový list a nebylo to oficielní zaměstnání. V podstatě jsem školila lidi na práci s různými produkty, organizovala různé předváděčky, chodila za zákazníky a prezentovala jim co nabízíme, tvořila letáky, produktové listy, obchodní a cenové nabídky atd. prostě co bylo třeba….pokud by to byla nějaká pozice tak třeba asistent obchodu…to jsem dělala cca 8 let.. při škole..papír mám pouze na pozici, kdy jsem oficielně dělala na 2 měsíce asistenta projekt. manažera v projektu než se našla vhodná paní co to po mně přebrala..v tom projektu jsem i lektorovala na to pak mám taky papír..ale jen na tohle… jen nevím prostě jak uvádět, že jsem někde dělala jen tak načerno při škole:-) a jestli mám vůbec zminovat že to je tátovo firmička. Nikdy jsem prostě zaměstnaná nebyla a nevím jaký postoj k tomu může personalista zaujmout.

  • Dobrý den, paní Kristy,

   pokud se jedná o praxi, kterou jste vykonávala při studiu, pak ji samozřejmě uvádějte do CV jako plnohodnotnou pracovní zkušenost. Oficiálně to můžete nazvat brigádou. Na pohovorech se setkávám s řadou studentů, kteří při studiu vysoké školy neměli hlavní pracovní poměr (HPP), pouze brigády. Vzhledem ke studiu je to přirozené. Nejedná se tedy o žádný mimořádný případ, který by personalistu zarazil nebo negativně ovlivnil hodnocení Vaší osoby. Mnohem větší problém by byl, pokud byste měla v CV ve Vašem věku pouze vzdělání a žádnou praxi. Vzhledem k tomu, že jste zároveň studovala, nebude zarážející fakt, že ještě nemáte zkušenost s HPP. O tom, že brigáda neprobíhala písemnou smluvní formou se nemusíte na pohovoru zmiňovat. Před rokem 2012 se u tzv. Dohod o provedení práce (DPP), které se pro brigády nejčastěji využívají, nevyhotovoval žádný zápočtový list (ZL). Od roku 2012 se u DPP vystavuje pouze v případě, že mzda přesáhne 10 tisíc Kč měsíčně. Existuje tedy spousta studentů, co si můžou vykázat praxi – brigádu, ale v prvním zaměstnání na hlavní pracovní poměr ZL z těchto zkušeností nemohou doložit – a je to naprosto v pořádku. Navíc toto se neřeší na pohovoru, ale až při nástupu, tedy v momentě, kdy již máte vyhráno.

   Zároveň musím uznat, že mě mile pobavil Vás slovní obrat „akademická krize“. Považuji to za velmi sympatické označení situace. Nicméně při pohovoru o tom takto nehovořte. Nenazývejte to krizí, ale obdobím, kdy jste dostala příležitost získat zkušenosti v praxi, což bylo pro Váš další profesionální život velmi důležité, přesto jste se nechtěla zároveň vzdát akademického vzdělání a proto tuto situace vyřešila takto, kdy jste nakonec získala oboje. Prezentujte to jako Vaše vlastní rozhodnutí, ke kterému Vás přivedla touhu a šance získat praxi.

   Za složitější věc považuji prezentaci toho, že brigáda probíhala pro Vašeho otce. Přesto, dle toho co píšete,to bude asi z Vašich zkušeností to nejvíce zajímavé. Personalistu většinou ve skutečnosti teoretické projekty v rámci školy nezaujmou. Proto je důležité neopomenout skutečnou praxi, tedy i tu u Vašeho otce. Jak už jsem naznačila, toto bude pro Vás nejvíce obtížné, protože se bez toho neobejdete, ale zároveň praxe u rodiče nikdy nepůsobí důvěryhodně. Chápu, že jste pro něho mohla pracovat stejně poctivě a tvrdě jako cizí člověk, ale vždy to zavání nedůvěryhodností kvality Vaší praxe. Zaměstnavatel často ověřuje reference u předchozích zaměstnavatelů, asi těžko lze referenci Vašeho otce považovat za objektivní. Tady bude skutečně záviset na Vaši osobní prezentaci, jak dokážete v této situaci personalistu přesvědčit.

   V tom Vám samozřejmě můžeme pomoci na individuální konzultaci. Pokud máte zájem, napište nám. Rádi Vám zhotovíme CV a připravíme Vás na pohovor.

   Hodně úspěchů pře
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 25. Eda Mengr píše:

  Dobrý den,
  Zkušenost: Moje žena ze dne n den přerušila náhradní zaměstnáníí a nastoupila jiné ve svém oboru jako učitelka hudby v Moravské Třebové. Nastoupila na žádost ředitele škoy v den zahájení kdy byla tato škola bez učitelky která odešla na mateřskou dovolenou. Byla zařazena na platovou tabulkovou pozici 1, tedy na takovou jakou měla její předchůdkyně. Správně podle platových tabulek má mít platovou pozici 5 (jsou to ohodnocení které odpovídají délce praxe v oboru). Je to zjevně platová diskriminace, včetně diskriminace národnostní, moje žena je z Ukrajiny, má vysokoškolské vzdělání. Ředitel této školy o tom ví, sám si vyžádal průkaz praxe, ale nic s neděje, pouze kličkování. Za obu zamstnání tak přišla moje žena v souhrnu o jeden měsíční plat. Co s tím? Jou mzdové předpisy pro učitele zamstnavatelem závazné?
  Děkuji za diskuzi E.Mengr

  • Dobrý den, pane Mengre,

   mzdové předpisy ve státní správě jsou samozřejmě závazné pro všechny instituce působící v této oblasti. Pokud zaměstnavatel porušuje legislativní předpisy, pak se může zaměstnanec obrátit se stížností na Inspektorát práce.
   Hezký den.

   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 26. Marie píše:

  Dobrý den, paní Ševelová,
  můj přítel již skoro rok hledá práci a „užívá si prázdnin“. Má ukončené vysokoškolské studium (Ing.). Poslal mnoho životopisů, ale návratnost odpovědí či zrealizovaných pohovorů je nízká. Ve většině případů požadují praxi. Během studií pracoval v jiném oboru, což za praxi považovat nemůže. Znalosti však má v oboru, ve kterém si hledá zaměstnání. Co navrhujete? Měl by se snažit dostat na pohovory, i když nesplňuje tento požadavek, aby měl možnost přesvědčit porotu o svých kvalitách?
  Děkuji za odpověď.
  Přeji hezký den, Marie

  • Dobrý den, paní Marie,

   obecně se doporučuje změnit praxi nejpozději do 40 roku věku uchazeče. Samozřejmě čím dříve tím lépe. V pozdější věku je to určitě také možné, ale podle výzkumů na to již personalisté tak pozitivně nereagují a proto to je už opravdu po všech stránkách velice náročné, i když opět ne nemožné.

   Předpokládám, že Váš přítel tuto podmínku věku splňuje, proto toto nevidím jako nepřekonatelný problém. A čím dřív s tím začne, tím lépe, protože mu to může déle trvat, vzhledem k tomu, že nemá v daném oboru prokazatelné zkušenosti. Samozřejmě je ideální, když si člověk již na svých studiích uvědomí, čemu se chce věnovat, získává v brzkém věku v tomto oboru zkušenosti a následně pokračuje v kariéře. Ale čím dál tím více mladých lidí se nepřestává hledat ani po studiích, což jejich cestu za úspěchem značně komplikuje. Můj osobní názor je, že pokud to okolnosti dovolí, je lepší snažit se ucházet se o pracovní místo v oboru, který mě zajímá i přesto, že v něm nemám zkušenosti. Protože například za pět let může mít ve vysněném oboru už vypracovanou velmi slušnou kariéru. A kdyby se o to nepokusil, mohl by se za tu stejnou dobu plácat v oboru, ve které kdysi dávno získal první praxi, ale nebaví ho a jen by snil o tom, co by kdyby se před pěti lety rozhodl změnit svůj pracovní směr. Nám teď pět let přijde jako dlouhá doba, ale co je pět v lidském životě… Proto si myslím, že z dlouhodobého hlediska se to vyplatí. Nicméně, pokud se pro změnu praxe Váš partner rozhodne, měl by si být jistý, že to není jenom rozmar. Každý člověk má právo změnit názor, ale neměl by mít neomezený počet pokusů. Je potřeba se ke kariéře stavět odpovědně.

   Mnoho oborů, a snad i ten vysněný Vašeho přítele, nabízí juniorské pozice, což by mohla být šance pro něj. Je těžké hovořit konkrétně, pokud nevím o jaký obor se jedná, nicméně bude potřeba určitá dávka pokory a skromnosti ve směru požadavku na finanční ohodnocení, pokud nemá na dané pozici zkušenosti. Přestože má třeba vzdělání a praxi, která by zasloužila jinou mzdu. Bohužel však v jiném oboru. Je potřeba počítat s tím, že mzdové ohodnocení není univerzální.A jedná se o přechodnou záležitost. To ale neznamená, že má vystupovat přehnaně skromně. Je potřeba najít střední cestu mezi realistickým uvažováním, přirozenou pokorou a sebevědomím. Musí personalistu přesvědčit, že je talent, který potřebují získat šanci.

   Váš přítel musí mít dokonale zpracovaný CV a motivační dopis. V jeho případě je to extrémně důležité. Věřím, že každá pozice vyžaduje zkušenosti nebo dovednosti, které se alespoň v něčem propojují. Pokud by Váš přítel měl zájem o odborné vypracování CV a motivačního dopisu, pošlete nám objednávku, rádi mu pomůžeme.

   Hodně úspěchů
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 27. Andre píše:

  Dobrý den,

  včera jsem se dozvěděl o přítelkyně nemilou zprávu a to že její maminka přišla o práci v bezpečnostní agentuře. Má smlouvu na dobu určitou a bylo ji to sděleno telefonicky, že ať přijde na poslední dva dny a pak že už nemusí. A to vše s odůvodněním, že to není práce pro ženy, že by se jí spíše hodila práce na vrátnici. To mě šokovalo. Protože její práce spočívala v tom, že byla na vrátnici s občasnými kontrolními obchůzkami po areálu podle rozvrhu.
  Měla smlouvu na dobu určitou, protože se co rok vyhlašoval pro bezpečnostní agentury konkurz na hlídaní areálu. K vítězné agentuře spolu s areálem pak přešli i všichni strážní, kteří tam pracovali.
  Je zajímavé, že předchozí m 3 agenturám žena jako hlídač areálu nevadila.

  Neporušuje tím nová agentura nějaké předpisy?

  • Dobrý den, pane André,

   nezmiňujete fakt, jakým formálním způsobem byl pracovní poměr ukončen. Jestli například se blíží doba, na kterou byl pracovní poměr na dobu určitou sjednán a zaměstnankyni bylo sděleno, že ji již smlouva nebude prodloužena. V takovém případě na to má zaměstnavatel právo bez udání důvodů.

   V opačném případu musí zaměstnavatel postupovat podle zákona, tzn. pokud s tím zaměstnanec nesouhlasí a nepodepíše dohodu, má právo znát oficiální důvod své výpovědi. Tento důvod musí být v souladu s legislativou např. organizační důvody, které se nejčastěji využívají. Nicméně v takovém případě by zaměstnavatel v dohledné době nesměl na stejnou pozici přijmout nikoho jiného. Pokud by zaměstnavatel udal důvod, který je sice v souladu se zákoníkem práce, nicméně zaměstnanci se povedlo prokázat sdělení o nevhodnosti této pozice pro zaměstnance jako ženu, pak by mohl v tomto Vámi uvedeném případě zaměstnavatele žalovat. Výpověď by byla neplatná a zaměstnavatel by mohl dokonce muset zaplatit zaměstnanci odškodné. Rozhodující by bylo, prokázat zaměstnavateli slova, které uvádíte ve Vašem dotazu. Předpokládám, že zaměstnavatel by dal přednost mimosoudní dohodě.

   Hezký den přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 28. Vladimira píše:

  Dobry den, muj pracovni pomer je na dobu urcitou – do konce brezna 2014. Rada bych vsak v praci podala vypoved. Nyni chodim na pohovory, kde na potencionalni nove pracovni misto prijmou cloveka pokud mozno ihned – nehodlaji tedy cekat 2 mesice, nez mi skonci vypovedni doba.
  Na druhou stranu nechci davat vypovef ze stavajiciho zamestnani drive, nez budu mit nove misto jiste. Pokudme zamestnavatel nepusti ihned na dohodu, mam nejakou jinou moznost opustit ihned soucasne zamestnani a nastoupit do noveho?

  Dekuji za pomoc a preji hezky den!

  • Dobrý den, paní Vladimíro,

   bohužel podle platné legislativy není možné ukončit pracovní poměr jinak než dohodou nebo výpovědí s výpovědní lhůtou. Můžete přistoupit k extrémní situaci, kdy do práce prostě přestanete chodit a zaměstnavatel s vámi ukončí pracovní poměr s okamžitou platností pro hrubé porušení pracovní kázně. Nicméně i toto může trvat a záleží na zaměstnavateli, jestli to bude chtít udělat nebo vám bude trpělivě zadávat neplacené volno. Toto je opravdu extrémní situace, která by vaší profesionální pověsti mnoho neprospěla, proto vám ji nedoporučuji. Zkuste se nejlépe se zaměstnavatelem dohodnout na nějakém kompromisu. Pokud byste mu například navrhla, že najdete a zaškolíte za sebe náhradu, jistě to bude pro něj motivace vás pustit dříve.

   Hodně štěstí.
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 29. Radim píše:

  Dobrý den,

  jak je to s fotografií do životopisu? Doporučujete jí?
  Pokud ano, měla by být fotografie průkazová nebo tzv. do půl těla.

  Děkuji předem za odpověď.

  • Dobrý den, pane Radime.

   obecně se doporučuje přiložit k CV fotografii. Já to nedoporučuji, protože nikdy nevíte, kdo Váš CV čte. Personalistika je velmi subjektivní obor, často nesmyslně založený na sympatiích personalisty, který s Vámi povede pohovor. Vaše fotografie Vám tak může přinést body navíc, ale na druhou stranu Vám může i uškodit, pokud nebudete na první pohled personalistovi sympatický. Jiná situace je, pokud společnost fotografii vyžaduje. Pak je nutné ji poslat. Měla by být formálního charakteru, formátu na občanský průkaz.
   Hodně úspěchů přeje.
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 30. Klára píše:

  Dobrý den,

  chtěla bych Vás požádat o radu. Vystudovala jsem střední školu ochrany osob a majetku, poté jsem nastoupila na pomaturitní studium němčiny, kde jsem NEzískala certifikát, byla to škoda času i peněz, poněvadž mi lektor nedoporučoval, abych se přihlásila ke zkoušce. Nakonec jsem se dostala na VŠ, kde jsem studovala historii, ale po nezvládnuté zkoušce, jsem musela opustit školu a přihlásila se na ÚP. Pak jsem získala práci na šachtě pod pracovní agenturou, alespoň něco než nic, práce s lidmi, každodenní komunikace s nimi a naučila jsem se vydělávat si rukama v každodenní špíně, práce se nebojím v jakýchkoliv podmínkách. Nakonec jsem pracovala nadále a přihlásila jsem se zpět na VŠ, kde jsem nastoupila na podobný obor historii, jenže minulý rok, jsem nesplnila zkoušku a tak prodlužuji a v minulém roce jsem také ukončila pracovní poměr. Teď si hledám práci a stále nic, chtěla bych se dostat k policii, ale je to na dlouhé lokty. Potřebuji penízky, abych mohla dokončit školu a na to potřebuji práci. Jenže mám problém, za celý svůj život mám praxi jen na šachtě a na koupališti, jako plavčík a tak nevím, jak v životopise vynaložit s těmito údaji, když bych se třeba chtěla hlásit např. do t-mobilu nebo do nějaké jiné společnosti. A zase nevím jak dokončím školu, když ji mám jako denní studium, kdybych náhodou nějakou práci získala na plný úvazek. A mám vůbec do životopisu uvádět, že stále studuji ? Neodradí to personalisty ?

  Moc Vám děkuji za jakékoli rady a přeji pěkný den

  • Dobrý den, paní Kláro.

   Váš problém je trochu složitějšího charakteru a domnívám se, že by pro Vás byla nejlepší osobní konzultace. Je nutné si ujasnit, jakou cestou se vlastně chcete ubírat. Chcete studovat nebo pracovat, nebo hledáte kombinaci obou. Případně jaké obory jsou pro Vás nejvhodnější. Ztratila jste docela dost času hledáním, bylo by třeba nastavit si jasné cíle, plán osobního rozvoje a postup, jak těchto cílů dosáhnete.

   Obecně, zaměstnavatelům nevadí studium, pokud to příliš nezasahuje do výkonu práce. Proto se většinou volí dálková forma na soukromé škole, která časově není tak zatěžující. Může být samozřejmě i škola státní, ale vždy dálková forma. Znám řadu zaměstnanců, kteří při práci na HPP dálkově studují, je to více než reálné.

   Zásadní je, určit si vhodný, ne časově náročný obor, který Vás bude zajímat. Trvat na dálkové formě studia. Napsat si vhodné CV, ve kterém zdůrazníte své přednosti. I s tímto Vám můžeme pomoci. Ale především si ujasnit, co přesně od života chcete.

   Pokud byste si přála naši pomoc, neváhejte nás kontaktovat.

   Hodně úspěchů přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 31. Adam píše:

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat jak je to s nedokončenou vysokou školou a životopisem. Dva roky jsem studoval vysokou školu, ale bohužel jsem ji nebyl schopen už nadále financovat. Proto bych se Vás rád zeptal, zda patří tato informace do životopisu nebo ne.

  Předem Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, pane Adame.

   Pokud jste studoval vysokou školu, zcela určitě to do Vašeho CV uveďte. Uveďte období od kdy, do kdy jste školu navštěvoval. Vyhněte se zbytečně negativním poznámkám typu- nedokončeno apod. Připravte se však, že se Vás na pohovoru na tuto skutečnost zeptají. Bez ohledu na to, že studium nebylo dokončeno, jistě jste se za tu dobu na škole něco naučil, získal nové znalosti a zkušenosti a je škoda je zcela vymazat z Vašeho profesního života.

   Hodně úspěchů přeje.
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 32. Dagmar píše:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem zaměstnaná pod agenturou,ale již měsíc jsem na nemocenské a chci se zeptat zda mi normálně nemocenskou proplatí socialka,protože bratrovi se stalo že neměl smlouvu,měl jen dohodu o pracovní činnosti a tak mu neschopenku nikdo nezaplatil.Nevím jak to je když jsem pod agenturou?Děkuji za odpoved

  • Dobry den, pani Dagmar,

   pokud mate s pracovni agenturou uzavrenou pracovni smlouvu na HPP nebo napriklad Dohodu o provedeni prace(DPP) a Vas prijem prevysuje v pripade DPP 10 tis Kc, mate vzdy na neschopenku a financni nahradu za nemoc narok.

   Brzke uzdraveni a hodne uspechu v praci, preje

   Irena Tumova
   Vase Personalni reditelka

Zanechte komentář / otázku k textu