Kdy poslat svůj první strukturovaný životopis ?

Dnešní doba klade na uchazeče o zaměstnání velmi vysoké nároky. Každý personalista vám potvrdí, že to, co hledá ve všech strukturovaných životopisech není pouze vzdělání, ale především praxe. Omluvenkou absolutní absence pracovních zkušeností, proto rozhodně není vaše stávající studium. Body tak získávají především mladí ambiciózní studenti, kteří se kromě vzdělání ve svém strukturovaném životopise, mohou také pochlubit získanou praxí.

Nikdy není pozdě, aby nemohlo být ještě později. Proč si však nezačít svoji kariéru budovat už na vysoké škole?

Nejdříve si uvědomte, proč chcete pracovat. Potřebujete přivýdělek? Pak vybírate pracovní pozici, především podle nabízené mzdy. Pokud ale chcete začít budovat svoji kariéru, doporučujeme se zaměřit především na získání zkušeností, které vám otevřou dveře k vysněné pozici. Zpočátku to bude těžké. Připravte se, že vaše honoráře mohou být minimální, v některých případech dokonce žádné. Tento stav je však velmi krátkodobý a ve výsledku se vám vyplatí více než vašim kolegům, kteří vezmou nekvalifikovanou leč lépe placenou práci, která je ale v profesionální kariéře nikam neposune.

Nabídněte svoje služby dočasně raději za minimální mzdu, ale především za výměnu a získání zkušeností, které si posléze můžete uvést do strukturovaného životopisu. Své by o tomto mohla říct Alena, studentka vysoké školy, oboru Mezinárodní vztahy:,,Ve druhém ročníku na vysoké škole, mohl jeden z nás získat příležitost odletět na stáž do Bruselu. To by byl skvělí kariérní start, samozřejmě se proto přihlásila řadu zájemců, včetně mě. Letět však mohl jen jeden. Výběrová komise po uchazečích nejdříve chtěla strukturovaný životopis a teprve potom si nás pozvali na pohovor.Vůbec jsem nevěděla, jak napsat strukturovaný životopis a hlavně, co do něj uvést. Kromě studia jsem se věnovala jen příležitostným manuálním brigádám, když jsem si potřebovala vydělat na párty nebo na nějakou tu parádu. Myslela jsem, že je to v pořádku a mají to tak všichni studenti v mém věku. Jaké bylo pro mě nepříjemné překvapení, když moji vysněnou stáž dostala spolužačka, která zdarma vypomáhala s organizací různých tiskových konferencí a veletrhů. Vždycky jsme se ji smáli, že pracuje zadarmo, ale tehdy jsem pochopila, že si vydělala mnohem víc než my všichni dohromady. Do Bruselu zkrátka odletěla ona.“

Získání praxe je tak v konečném důsledku – především pro absolventy škol – mnohem cennější než hodinová sazba.

Co napsat do strukturovaného životopisu, když nemáte praxi?

Řada mladých lidí jako největší problém uvádí otázku, kde přesně začít, co uvést do strukturovaného životopisu, když nemají ještě žádnou relevantní praxi? V takovém případě pro ně základním bodem nebude strukturovaný životopis ale právě motivační dopis.

Vyberte si stabilního zaměstnavatele na trhu práce, u kterého byste rádi začali svoji kariéru. Některé společnosti dokonce přímo nabízí specializované programy pro absolventy nebo dokonce i stávající studenty vysokých škol. Stačí si pozorně prohlédnout jejich kariérní sekci na webových stránkách.

Když se rozhodnete, u kterého zaměstnavatele začnete, nesmíte se jej bát oslovit, přestože by neměl vypsanou aktuální pozici.

Oslovte ho sami, kvalitně napsaným motivačným dopisem. Pokud nemáte doposud bohaté pracovní zkušenosti, které většinou právě nejlépe vyniknou ve strukturovaném životopise, je vaší cestou k úspěchu dobře napsaný motivační dopis. Vaše mládí vás možná částečně znevýhodní v kvantitě pracovních zkušeností, ale naopak díky němu máte i určitý kredit navíc- flexibilitu, žádné závazky, mladiství pohled, nápady, svěžest, dravost, to jsou vlastnosti, kterými se charakterizují především mladí ambiciózní lidé a tyto vlastnosti mají obecně zaměstnavatelé velmi rádi.

V motivačním dopise je musíte zdůraznit, stejně tak jako chuť získat zkušenosti právě u zaměstnavatele, kterého tímto oslovíte.

Samozřejmě, nic není věčné a proto ani vy nemůžete své schopnosti nabízet za symbolickou cenu navždy. Umění je poznat, kdy přestat- a v tomto případě toto pravidlo platí dvojnásob.

Tak, jak je důležité nebát se začít třeba zdarma jako stážista, který musí nejdříve získat zkušenosti, tak je i důležité poznat, kdy je čas své schopnosti zpeněžit. Zaměstnavatel neočekává, že služby odborníka bude mít věčně zadarmo.

A jak poznat ten správný okamžik? Ten přijde v moment, kdy se vám ve vašem strukturovaném životopise začne zaplňovat kolonka profesní zkušenosti.