Jak napsat motivační dopis

Vybrali jste si pracovní pozici, která vás zaujala, a nyní byste se rádi zúčastnili také výběrového řízení. Výborně, právě se pouštíte do boje se 100 až 150 jinými kandidáty, kteří mají stejný cíl jako vy- získat pozvánku na pohovor. Na takový boj je nutné se patřičně vyzbrojit. A nejúčinnější zbraně jsou kvalitní motivační dopis a strukturovaný životopis.

Většina uchazečů o zaměstnání se domnívá, že pouze kvalitní strukturovaný životopis k úspěchu postačí. Jenže pokud nechcete nic ponechat náhodě, není možné odeslat životopis bez kvalitního motivačního dopisu. Slovo kvalitního zdůrazňuji, protože motivační dopis má úžasný dar vás posunout k branám pohovoru znatelně blíže anebo – naopak- vám je na kilometry vzdálí. Motivačním dopisem zkrátka můžete vše pokazit anebo naopak zvítězit. Kdy vítězíte? Body získáváte, když nebudete líní a motivační dopis napíšete vždy speciálně pro konkrétní pozici, která vás zaujala. Tak se může snadno stát, že co inzerát, to jiný motivační dopis, ale vaše snaha a píle, bude určitě oceněna. Zkušený personalista totiž snadno pozná, kdy jste si našli na internetu duchaprázdný, nic neříkající a tzv. univerzální vzor motivačního dopisu. A to bude ještě horší, než kdybyste motivační dopis nepřiložili vůbec. Dáváte tím totiž najevo neúctu k budoucímu zaměstnavateli. Naopak, pokud zaměstnavatel pozná, že v motivačním dopise se skutečně obracíte k němu a snažíte se jej přesvědčit o své motivaci pracovat právě pro něj, získáváte jeho sympatie. Na váš životopis bude nahlíženo mnohem pozitivněji, než kdybyste jej zaslali bez průvodního dopisu.

Co je cílem motivačního dopisu?

Při psaní motivačního dopisu, sledujte pouze jeden cíl- získat pozvánku na pohovor. Přestože většinou je to zaměstnavatel, který se věnuje motivaci zaměstnanců, v případě teprve uchazeče o zaměstnání, to musíte být vy, kdo bude zaměstnavatele motivovat. Musíte vzbudit v personalistovi motivaci, aby vás pozval na pohovor. A k tomuto účelu je právě nejvhodnější využit motivační dopis.

Jak má motivační dopis vypadat?

Každý motivační dopis má především zaujmout. Nesmíte však zapomenout, že i v tomto případě všeho moc škodí. Nesázejte tedy na přehnanou grafickou úpravu, např. zdobené písmo. Naopak, motivační dopis má mít na první pohled technický charakter, ve smyslu stručnosti, jasnosti, přehlednosti, jednoduchosti. A na druhý pohled, má dát prostor vaši humanitní stránce, kdy obsahem zaujmete zaměstnavatele tak, že po jeho přečtení každý personalista pochopí, že si již vlastně nového zaměstnance právě vybral.

Častou chybou uchazečů o zaměstnání bývá to, kam motivační dopis umístí. Někteří jej přikládají spolu se strukturovaným životopisem do přílohy emailu. To určitě nedělejte. Zvláště, pokud budete mít vydařený motivační dopis, tímto jej naprosto odsunete do pozadí. Každý personální ředitel vám potvrdí, že do přílohy patří pouze strukturovaný životopis. Motivační dopis má být to první, co personalista uvidí ve vaší žádosti o zaměstnání. To znamená, tento text má být ideálně vložen přímo do těla emailu. První tři věty jsou nejdůležitější, musí personalistu seznámit s tím, jaká pracovní pozice vás zajímá a proč si vás má pozvat na pohovor.

V druhé části emailu- motivačního dopisu, můžete vyzdvihnout své přednosti a zkušenosti s odkazem na životopis. V závěru vašeho motivačního dopisu je vhodné uvést, proč se o pracovní pozici zajímáte a co zaměstnavateli nabízíte. Dbejte především na to, abyste se vyhnuli prázdným větám a příliš sebevědomému vystupování.

Struktura motivačního dopisu

Pozdrav /oslovení – Vážený pane/paní XY (pokud je v inzerátu uvedeno jméno personalisty, použijte jej.)
Důvod – Mám zájem o pracovní pozici….
Proč si mě máte pozvat? – Mezi znalosti, které bych rád(a) využil(a) na této pozici patři….
Motivace – Rád bych své zkušenosti využil právě na pozici…
Rozloučení – Budu se těšit na případné setkání.

Co nikdy do motivačního dopisu nepište aneb z deníčku personální ředitelky

Na některé věty je personalista zvláště alergický a přesto je v motivačních dopisech stále dokola nachází. Proto nedrážděte kobru bosou nohou!

Vy píšete: „Domnívám se, že splňuji Vámi uvedené požadavky na tuto pracovní pozici.“
Personalista si myslí: „Od toho jsem tu přeci já, abych posoudil, zda:li požadavky splňuje, tak ať nedělá práci za mě.“

Vy píšete: „Mám zájem o práci u vás, protože jste stabilní zaměstnavatel.“
Personalista si myslí: „Okopíroval univerzální větu ze vzoru motivačního dopisu na internetu, kdoví kolik takových motivačních dopisů už poslal.“

Vy píšete: „Už dlouhou dobu hledám práci a nyní bych rád zkusil svou šanci u vás.“
Personalista si myslí: „Nikde ho nechtějí“

Vy píšete: „Mám zájem pracovat ve vaší společnosti, prosím o nabídku možných volných pracovních míst.“
Personalista si myslí: „Nechce pracovat u nás, bere cokoliv.“

Vy píšete: „Jsem přesvědčen, že vás o svých zkušenostech přesvědčím na pohovoru.“
Personalista si myslí: „To už rozhodnul za mě, že ho pozveme na pohovor?“

Úplně největší chybou je však využít univerzální vzor motivačního odpisu, který každý uchazeč, ale i personalista, najde snadno na internetu.
Motivační dopis je zkrátka chůze po tenkém ledě. Je vstupenkou na pohovor nebo také klíčem, který vám dveře na přijímací řízení definitivně zavře. Proto tak velmi záleží na jeho kvalitě.

Otázky / Komentáře

 1. Angelika píše:

  jak se piše životopis?dekuji za otazku

 2. anabela píše:

  jak mám napsat napsat motivační dopis s životopisem?Nevím si s tím rady.Děkuji moc

  • Vážená paní Anabelo,

   děkujeme za Váš dotaz. Stručné rady můžete najít v naších článcích, které jsme na toto téma uveřejnily. Pokud byste potřebovala pomoci, neváhejte a můžete si vyplnit objednávku: motivační dopis a životopis za akční cenu 790 kč.

   Hezký den

 3. Eva vykydalova píše:

  Děkuji Vám za Vaše stránky a rady,jsou velice zajímavé.

  • Dobrý den, paní Vykydalová,

   velice děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu. Velmi nás to těší. Našich klientů i uživatelů si opravdu vážíme, proto se snažíme naše projekty zdokonalovat. Již brzy Vám představíme nový, který by měl ještě více pomáhat všem lidem na cestě za dobrou prací, ale i zaměstnaným osobám, které touží po větší seberealizaci a osobním rozvoji.

   Hezký den přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 4. Zdeněk píše:

  Vážená paní Ševelová,

  chci Vás požádat o radu s motivačním dopisem (MD) do trainee programu. Všude na intrnetu jsem našel MD pouze do zaměstnání, kde je uvedena např. dosavadní praxe apod.

  Děkuji za radu

  S pozdravem

  • Dobrý den, pane Zdeňku,

   pokud rozumím správně Vašemu dotazu, zajímá Vás, jak napsat motivační dopis, pokud jako absolvent nemáte dostatečnou praxi.
   V trainee programu s tímto faktem počítají, je pravděpodobné, že i ostatní uchazeči na tom budou podobně. O to více je pro Vás důležitý motivační dopis, který bude mít ve Vašem případu větší význam než životopis. Je nutné, abyste v něm zdůraznil Vaše předpoklady pro výkon této pozice a především motivaci. Nahradit nedostatek praxe odhodláním a nadšením.
   Pokud máte zájem, kontaktujte nás a my pro Vás rádi MD připravíme.
   Hodně štěstí
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

  • Dobrý den, pane Zdeňku,

   pokud rozumím správně Vašemu dotazu, zajímá Vás, jak napsat motivační dopis, pokud jako absolvent nemáte dostatečnou praxi.
   V trainee programu s tímto faktem počítají, je pravděpodobné, že i ostatní uchazeči na tom budou podobně. O to více je pro Vás důležitý motivační dopis, který bude mít ve Vašem případu větší význam než životopis. Je nutné, abyste v něm zdůraznil Vaše předpoklady pro výkon této pozice a především motivaci. Nahradit nedostatek praxe odhodláním a nadšením.
   Pokud máte zájem, kontaktujte nás a my pro Vás rádi MD připravíme.
   Hodně štěstí
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 5. Small píše:

  Je tu někdo ? Potřebovala bych prosím radu

  • Dobrý den paní Dvořáková,

   pokud potřebujete pomoci, napište svůj dotaz do poradny. Pokud se bude jednat o složitější diskuzi, objednejte si prosím u nás individuální poradenství, rádi Vám pomůžeme.
   Hezký den
   Irena Tůmová
   Vaše Personální ředitelka

   Irena Tůmová, MBA

 6. Zdenka píše:

  Dobrý den,potřebuji radu.V současné době hledám práci ve zdravotnictví,kde jsem pracovala naposled před 9ti lety.V posledních 9ti letech jsem pobírala prodloužený rodičovský příspěvek na nemocnou dceru. Pomáhala jsem v manželově firmě jako řidička,ale nemám žádný oficiální doklad o zaměstnání.Když někde řeknu,že jsem naposledy pracovala ve zdravotnictví v roce 2003,tak je pohovor u konce…Velice děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Zdeňko,

   zkuste tedy jako praxi ve zdravotnictví uvést také období péče o Vaši dceru. Z Vašeho dotazu chápu, že jste musela s dcerkou zůstat doma a věnovat se péči o její zdraví. Domnívám se, že i toto lze prezentovat jako praxe ve zdravotnictví.

   Hodně štěstí přeje.
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 7. Štěpánka píše:

  Dobrý den,
  ucházím se o místo v nově budovaném mateřském centru pro děti předškolního věku a budoucí zaměstnavatel po mě chce motivační dopis. Nikdy jsem ho ještě nepsala, proto prosím o to, jak ho mám sepsat či formulovat, příp. čeho se mám vyvarovat apod.

  Děkuji velice za radu

  • Dobrý den, paní Štěpánko,

   z formálního hlediska doporučuji vložit motivační dopis do těla emailu, nikoliv jako přílohu. Z obsahového hlediska musí motivační dopis obsahovat důvody, proč Vás zajímá tato konkrétní pozice a Vaše předpoklady pro její výkon. Dobře sepsaný motivační dopis musí personalistu přesvědčit, že jste tím nejlepším kandidátem. Pokud máte zájem o podrobnější pomoc, zašlete nám prosím objednávku, rádi Vám vhodný motivační dopis vypracujeme.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 8. Barbora píše:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak mám formulovat v motivačním dopise o jakou konkrétní pracovní pozici mám zájem, když společnost, u které bych ráda pracovala, momentálně žádné volné pracovní místo nenabízí.
  Ale na jejich webových stránkách píší, že zájemci mohou poslat svůj motivační dopis s CV.
  Děkuji předem za odpověď

  • Dobrý den, paní Barboro,

   v takovém případě uveďte oblast, ve které byste ráda pracovala, např. obchodní oddělení. Zároveň zdůrazněte, že se nebráníte i jiným možnostem, na základě jejich vlastního uvážení a aktuálních potřeb zaměstnavatele.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 9. Šárka píše:

  Dobrý den,

  mám pro Vás jednu otázku. Jsem absolvent SŠ. Můžete mi prosím poradit jak to mám zařadit do motivačního dopisu.

  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, slečno Šárko,

   předpokládám, že řešíte, jak vhodně zaujmout zaměstnavatele, přestože jako absolventka ještě nemáte praxi.
   Je velmi důležité, abyste v životopise zajímavě popsala jakékoliv pracovní zkušenosti, které jste získala, například na brigádách. Zároveň doporučuji v motivační dopise zdůraznit, že si sice uvědomujete absenci zkušeností, nicméně snažila jste se je již získat při studiu střední školy a věříte, že i tyto zkušenosti by mohly být pro zaměstnavatele zajímavé.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 10. Vendula píše:

  Dobrý den,potřebovala bych poradit,dostali jsme ve škole úkol,a v tom úkolu máme napsat motivační dopis a já si nevím rady.Už jsem vyzkoušela všechny stránky,ale bohužel mi to nepomohlo.Prosím vás o radu..:) Děkuji

  • Dobrý den, slečno Vendulo,

   motivační dopis je nutnou přílohou životopisu, který posílá uchazeč o zaměstnání potencionálnímu zaměstnavateli, s cílem získat obvykle už konkrétní pracovní pozici. Obsah motivačního dopisu je ovlivněn danou pozicí, na kterou se uchazeč hlásí – nebo alespoň oblastí ve které se chce u zaměstnavatele uplatnit ( v případě, že neodpovídá na konkrétní inzerát, pouze vznáší dotaz po volném pracovním místě ve společnosti). Ve škole Vám tedy měli zadat fiktivní společnost, případně tento výběr firmy nechat na Vás, které budete motivační dopis „jako“ zasílat. Obecně je nutné ve stručnosti vyzdvihnout Vaše vlastnosti a předpoklady, které u společnosti můžete využít. Ideálně to podložit praxí, pokud jste podobnou činnost již někde vykonávala. Pokud nemáte praxi, je nutné se omezit pouze na znalosti a vlastnosti, které můžete na pozici využít. Zároveň zdůraznit, proč máte zájem právě o tohoto zaměstnavatele.

   Jedničku za domácí úkol přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

 11. Martin píše:

  Dobrý den slečno Ševelová,

  z toho jak popisujete motivační dopis vyplývá, že se spíše jedná o emoční charakter sdělení, nikoli tedy o technicko-formální. Spousta (zejména americko-britských) vzorů doporučuje akcentovat na kompetence/ schopnosti/ praxi a zaměřit se na získané zkušenosti, čili na tvrdou stránku a reálný přínos. Motivační složku (říkejme tomu manipulační nástroj, jak donutit personalistu/ku, aby jí/mu ukápla slzička 🙂 ) staví do pozadí a celý Cover Letter je formalizován. Zejména britské „Sincerely Yours“ neboli “ Váš služebníček“, by asi osobně bral málokdo.
  Má tedy smysl rozepisovat životopis tj. zmínit vzdělní, praxi a kompetence, že např. s kontingenčními tabulky dělám jako drak a roční budget udělám i ve sprše. Nebo spíše akcentovat na to, že mým dětským snem bylo dělat senior brand managera, tendenci, kterou jsem si všiml, když jsem začal květinky a tulipány na louce stylizovat do log značek, které nyní stojí na regálu vedle Nike. (slzička).

  A ještě jednu otázku. U oslovení neznámé ženy, se používá paní nebo slečna? (A to jsem prošel gentlemanským vzděláním…pff!). 🙂

  Děkuji za odpověď!

  S pozdravem,
  Martin

  • Dobrý den, pane Martine,

   mentalita USA a Velké Británie je značně odlišná od té naší. Proto bych si dovolila doporučit přizpůsobit se standardu země, ve které budete hledat práci. V České republice musí mít technicko- formální charakter především životopis. Motivační dopis do jisté míry emocionální určitě je. Jeho cílem však není přinutit personalistu, aby mu ukápla slzička, jak píšete, ale přesvědčit jej, aby vás pozval na pohovor. Z určitého pohledu se tedy jedná o manipulační nástroj. V motivačním dopise proto shrňte nejdůležitější přednosti, proč byste chtěl a měl požadovanou pracovní pozici získat. Doporučuji spíše uvést Vaše prokazatelné zkušenosti, znalosti a vlastnosti než
   činnosti, kterým jste se věnoval v dětství. Zároveň je v dopise vhodné projevit zaměstnavateli určitý respekt. Přestože motivační dopis má spíše emocionální charakter, doporučuji ho napsat tak, aby Vaše argumenty v něm byly založeny především na formální a racionální podstatě. Není vždy zcela jednoduché najít vhodnou zlatou střední cestu. Pokud byste měl zájem, kontaktujte nás, rádi Vám s tím pomůžeme.

   Hodně štěstí přeje
   Irena Tůmová, MBA
   Vaše Personální ředitelka

Zanechte komentář / otázku k textu